Litteratur på Kulturkalaset!
Programsläpp, uppläsningar och Internationell Författarscen
Kvällen bjuder på uppläsningar av Göteborgsförfattaren Åke Edwardson, den danske poeten Søren Ulrik Thomsen och debutanten Emma Nordlander samt presentation av Författarcentrum Västs höstprogram. Efter läsningarna bjuder vi på något att dricka och en halvtimmes mingel innan Internationell Författarscen Göteborg tar vid med ett samtal mellan Jussi Adler-Olsen, en av Europas mest framgångsrika thrillerförfattare och en för tillfället utvald moderator.
Plats: Kristallfoajén, Stora Teatern
Fritt inträde.
Program
17.30-18.30: Åke Edwardson, Søren Ulrik Thomsen och Emma Nordlander läser. Därefter presenteras höstens välmatade och spektakulära litterära program.
18.30-19.00: Säsongen är igång! Vi bjuder på ett glas vin.
19.00-20.00: Internationell Författarscen med Jussi Adler-Olsen från Danmark – en av Europas främsta thrillerförfattare.
Om författarna:
Åke Edwardson född 1953 i Småland, debuterade 1995 och fick då Svenska Deckarakademins debutantpris för Till allt som varit dött. I Dans med en ängel (1997) introducerades kriminalkommissarie Erik Winter som huvudperson, denna roman tilldelades även Svenska Deckarakademins stora pris för 1997 års bästa svenska kriminalroman. Åke Edwardson är en av våra mest lästa författare och hans internationella rykte är stadigt stigande. Hans böcker är översatta till över tjugo språk och har bland annat utkommit i England och USA. I höst är han aktuell med Marconi Park.
Søren Ulrik Thomsen, född 1956 i Kalundborg, Danmark, räknas idag som en av Danmarks mest betydelsefulla poeter. Han debuterade med samlingen City Slang (1981), som tog avstamp i stadens “blå rum” – melankoliskt laddade, närmast romantiserade miljöer. Han blev en av frontfigurerna i den danska lyrikboomen i början av 80-talet tillsammans med diktare som Pia Tafdrup, Michael Strunge och Pia Juul. Om senaste diktsamlingen, Rystet spejl (Skakad spegel, sv. 2012), skriver Kristian Lundberg i Expressen: “Kort sagt: det är så djävla bra”. Thomsen är sedan 1995 medlem i Danska akademien.
Emma Nordlander är född 1986 i Gnosjö, men bor numera i Göteborg där hon studerar arkeologi. Hennes debutroman Kattbarnen utspelas någonstans i Småland. I centrum står tre syskon, Amos, Dalia och lilla Ella. På ytan kanske de ser ut som en familj som alla andra. I själva verket har deras tillvaro fullständigt rasat samman.
Jussi Adler-Olsen, född 1950 i Danmark, är en av Europas mest framgångsrika thrillerförfattare. Hans fyra första romaner om Avdelning Q, Kvinnan i rummet, Fasanjägarna, Flaskpost från P och Journal 64, har gjort honom till en av de mest lästa författarna både i Danmark och utomlands. Jussi Adler-Olsenbelönades med Glasnyckeln 2010 för årets bästa skandinaviska kriminalroman. Marcoeffekten, den senaste delen i serien om Avdelning Q inom Köpenhamnspolisen, kom ut på svenska våren 2013.
Per Planhammar, född 1965 i Hörnefors, är författare, översättare, litteraturkritiker och krönikör. Han debuterade 1990 med romanen Gryningshuset och sedan dess har han publicerat ytterligare sju romaner. Som litteraturkritiker och krönikör har Planhammar skrivit om främst lyrik, prosa och kriminallitteratur i Göteborgs-Posten, och har också medverkat i andra tidningar och tidskrifter.
Tid och plats
14 augusti
17:30