Våren 2013 – delar av programmet!

På säsongsavslutningen i Göteborg, delade vi med oss av den kommande säsongens program. Nu finns de klara namnen även här:

I februari är det tema Tillsammans med Monika Fagerholm, Lars Andersson och Lina Ekdahl. Ytterligare en författare tillkommer.

Mars bjuder på tema Reflektioner med Horace Engdahl, Ellen Mattsson, Sören Ulrik Thomsen och Sara Hallström.

Än så länge är två författare klara för april månads evenemangsvecka; Yvonne Hirdman och Peter Fröberg Idling läser på tema Historiens grepp. Ytterligare två författare tillkommer.

Säsongsavslutningen äger traditionsenligt rum i maj. Då gästar Göran Rosenberg, Aleksander Motturi, Hanna Nordenhök och Steinar Opstad. Temat är Spår.

Är du intresserad av att starta en läsecirkel med koppling till programmet? Här kan du läsa mer om hur du går till väga!

Presentationer och detaljerad information om varje evenemang kommer snart finnas här på hemsidan.